Ženské zdraví Proč mají ženy omezený počet vajíček – a co to znamená pro plodnost

Proč mají ženy omezený počet vajíček – a co to znamená pro plodnost

Na rozdíl od většiny buněk v těle má ženský reprodukční systém jednu zvláštnost. Zásobu vajíček (oocytů) si žena nese už od narození – a žádná nová během života nepřibývají. To je důvod, proč je ženská plodnost omezená věkem.

Jak se vajíčka vyvíjejí?

Během nitroděložního vývoje se zakládají vaječníky a už kolem 20. týdne těhotenství plodu dosahuje počet oocytů vrcholu – až 6–7 milionů. Od té chvíle jejich počet začíná klesat. Většina buněk přirozeně zaniká a v době narození jich zůstává asi 1–2 miliony. Do puberty vstupuje dívka s přibližně 300–400 tisíci.

Co se děje během života ženy?

Každý menstruační cyklus „spotřebuje“ stovky až tisíce oocytů, ale jen jeden z nich (vzácně více) skutečně dozraje a je připraven k oplodnění. Ostatní nenávratně zanikají.

Za celý život se tak opravdu uvolní přibližně 400–500 vajíček.

Jak zásoba klesá, klesá i šance na početí. Po vyčerpání oocytů zpravidla nastává menopauza.

Proč je to důležité?

Konečný počet vajíček vysvětluje, proč ženská plodnost není neomezená. S přibývajícími roky nejenže ubývá jejich množství, ale stárne i kvalita vajíček. Starší oocyty častěji nesou genetické chyby, což může ztížit otěhotnění nebo zvýšit riziko komplikací.

Jednoduše řečeno: zásoba vajíček je jako „spořicí účet“, který si přineseme už z dětství. Každý měsíc z něj odčerpáváme – a jednou se vyčerpá úplně.


Co z toho plyne pro ženy dnes?

  • Věk hraje roli – s rostoucím věkem klesá jak množství, tak kvalita vajíček.

  • Životní styl má vliv – kouření, alkohol, stres i špatná životospráva mohou proces urychlovat.

  • Podpora kvality vajíček je možná – zdravý jídelníček, dostatek spánku a cílené doplňky (např. koenzym Q10, myo-inositol nebo aktivní forma folátu) mohou pomoci udržet jejich kvalitu.


Počet vajíček změnit nelze – je dán už při narození. Ale kvalitu těch, která ještě zbývají, ovlivnit může. Péče o zdravý životní styl a vhodná suplementace jsou proto klíčové pro podporu plodnosti v každém věku.

👉🏼 Z tohoto důvodu jsme vyvinuli Verra Myo-inositol & Koenzym Q10 – unikátní kombinace myo-inositolu, koenzymu Q10, aktivního folátu a vitaminu B6. Prémiové složení v kapslích, bez zbytečných přísad, vhodné i pro veganky.

Recommended articles