Těhotenství

Otázky z online poradny s MUDr. Radkou Bažantovou na téma Cukrovka a těhotenství

Online poradna na téma Cukrovka a těhotenství Těhotenská cukrovka znamená porušení metabolismu sa...

Online poradna na téma Cukrovka a těhotenství

Těhotenská cukrovka znamená porušení metabolismu sacharidů – tedy žena má v krvi zvýšenou hladinu cukru. Příčiny gestační cukrovky? Rozvoj se často připisuje nadměrné konzumaci sladkých jídel a změně hormonálního profilu ženy.

Funkce inzulinu je ovlivněna rostoucí placentou produkující hormony, které v některých případech neudrží hladinu cukru v krevním řečišti při standartních hodnotách. Dítě pak nepřirozeně rychle roste a má vyšší hmotnost u porodu a větší orgány, což může ovlivnit vývoj dítěte po porodu.

Příznaky těhotenské cukrovky nejsou nějak jednoznačné. Může zapříčinit častější vylučování moči.

Vyšetření těhotenské cukrovky probíhá mezi 24.–28. týdnem těhotenství. Vyšetření se nazývá orální glukózotoleranční test (oGTT).

Na vaše nejčastější otázky odpovídá MUDr. Radka Bažantová:

1. Váš dotaz:

Doporučujete hlídat si stravu před oGTT (orální glukózotoleranční test) např. na týden nebo po celou dobu můžu jíst normálně?

MUDr. Radka Bažantová: Alespoň tři dny před vyšetřením oGTT je žádoucí, abyste měla své obvyklé stravovací návyky (neomezovala příjem sacharidů), obecně se také doporučuje vyloučit den před testem zvýšenou fyzickou námahu.

2. Váš dotaz:

Rodí se větší děti při cukrovce?

MUDr. Radka Bažantová : Pokud je cukrovka adekvátně léčena (pravidelné kontroly hodnot glykemií jsou v mezích normy) jsou miminka „obvyklé“ velikosti. Makrosomie (porodní váha miminka nad 4000 g) je následkem opakovaně zvýšené hladiny cukru (glukózy) v krvi matky. Glukóza volně prostupuje placentou do krevního řečiště miminka, které zareaguje zvýšenou tvorbou vlastního inzulinu. Miminko má tedy nadměrné množství energie (z glukózy) a zvýšenou hladinu inzulinu, který má růstový účinek. Díky tomu miminko roste rychleji a přibírá na váze.

3. Váš dotaz:

Miminko mělo po porodu hypoglykemii, může to mít následky do budoucna?

MUDr. Radka Bažantová: Tady záleží na okolnostech, zejména o jak těžkou a dlouhodobou hypoglykemii se jednalo. Miminko se může vyvíjet bez jakýchkoliv následků. Obecně jsou ale zvýšená rizika neuropsychického vývoje, což se může projevit poruchami pozornosti a hyperaktivitou dítěte. V budoucnu může být vyšší sklon k obezitě, cukrovce 2.typu…to ale lze ovlivnit vedením dítěte k racionální stravě a pravidelnému pohybu :-).

4. Váš dotaz:

Měla jsem před těhotenstvím hodnoty glukózy nalačno vyšší (5,9 mmol/l). Mám očekávat problémy v těhotenství?

MUDr. Radka Bažantová: Pokud se již před těhotenstvím objevuje určitá porucha glukózové tolerance je riziko pro vznik těhotenské cukrovky vyšší. Dodržovala bych racionální stravu (omezit rafinované cukry) a udržovala bych pravidelný pohyb, stačí chůze na čerstvém vzduchu :-).

5. Váš dotaz:

Mám nevolnosti v 1. trimestru, sním jen pečivo, sladké atd.. Před těhotenstvím jsem jedla spíše nízkosacharidově. Je velké riziko těhotenské cukrovky? Také musím jíst častěji než dříve, kdy jsem jedla pouze 3x denně.

MUDr. Radka Bažantová: Zde bych radila poslouchat své tělo. Rozhodně bych se tím, že nyní jíte více sacharidů než jste byla zvyklá nestresovala 🙏🏼.

Rizikovými faktory pro vznik těhotenské cukrovky jsou věk (nad 30 let), výskyt cukrovky v rodině nebo pokud jste již v předchozím těhotenství vy sama těhotenskou cukrovku či zvýšenou glykemii nalačno měla. Dalšími rizikovými faktory jsou nadváha či obezita a strava bohatá na potraviny s vysokým glykemickým indexem.

Těhotenství je pro organismus velká zátěžová situace. Snažte se zařadit trochu pohybu na čerstvém vzduchu :-). Ještě bych doplnila, že rozložit jídlo do vícero porcí denně je naopak ku prospěchu.

6. Váš dotaz:

Zátěžovým testem oGTT jsem neprošla, následně mě paní doktorka v dia poradně vyřadila kvůli nízkému dlouhodobému cukru– 28 mmol/mol. Nalačno jsem měla glykémii 5,2 mmol/l a podruhé 5,1 mmol/l. Dietu tedy nedržím, ale snažím se jíst zdravě. Je to podle Vás OK?

MUDr. Radka Bažantová: Glykovaný hemoglobin (dlouhý cukr) odráží hodnoty glykemií v posledních 3 měsících. Máte ho úplně v pořádku. Nadále bych se racionálně stravovala, přidala bych i pravidelný pohyb. Kdyby byly jakékoliv další pochybnosti Váš gynekolog by potom odebral krev a situaci řešil.

7. Váš dotaz:

Jak častý je výskyt těhotenské cukrovky?

MUDr. Radka Bažantová: Těhotenská cukrovka je zjištěna přibližně u každého 10. těhotenství.

8. Váš dotaz:

Je nutné oGTT podstoupit? V prvním těhotenství to pro mě byl stres.

MUDr. Radka Bažantová: To mě velice mrzí, že máte takto špatné zkušenosti. Nicméně oGTT je potřeba podstoupit. Těhotenská cukrovka se ve většině případu objeví až ve druhé polovině těhotenství, kdy je vysoká hladina těhotenských hormonů působících proti inzulinu. Sama problém nepoznáte a riziko komplikací je, pro Vás i miminko, při nerozpoznané těhotenské cukrovce je vysoké.

9. Váš dotaz:

Mám podstoupit kontrolní oGTT půl roku po porodu, když plně a vydatně kojím? Nebo mám počkat až po ukončení kojení?

MUDr. Radka Bažantová: Pokud plně kojíte měl by se oGTT odložit do doby, než ho bude možné provést bez kojení (před testem a během testu).

10. Váš dotaz:

Jak snížit cukr? Dodržuji zdravou stravu a mám dostatek pohybu. Může vyšší cukr negativně ovlivnit miminko?

MUDr. Radka Bažantová: Pokud se objeví zvýšení cukru v krvi (těhotenská cukrovka) je třeba, aby si Vás vzal do péče odborník– diabetolog. Je důležité dodržovat racionální dietu s omezením sacharidů, pravidelný pohyb a pravidelně kontrolovat hodnotu glykemie, ve většině případů tento režim postačuje. Pokud by toto nestačilo je třeba zařadit terapii. Dlouhodobé zvýšení cukru v krvi může miminko negativně ovlivnit. Glukóza (cukr) volně prostupuje placentou do krevního řečiště miminka, které reaguje zvýšenou tvorbou vlastního inzulinu. Miminko má tedy nadměrné množství energie (z glukózy) a zvýšenou hladinu inzulinu, který má růstový účinek. Díky tomu miminko rychleji roste a přibírá na váze (porodní váha miminka je nad 4000 g), což může komplikovat porod. Miminko rychle roste, ale vývoj orgánu muže zaostávat – zejména plíce. Dále je riziko hypoglykemie (nízké hladiny cukru v krvi) miminka po porodu.

Děkujeme mnohokrát MUDr. Radce Bažantové za vyčerpávající odpovědi. Na další online poradnu (na téma Syndrom polycystických ovarií) s paní doktorkou se můžete těšit v obvyklý čas, a to ve čtvrtek 14. 11. 2021 od 17–19 h na našem instagramu.