Psycholožka, fertility koučka a IVF máma, která pomáhá ženám a párům překonávat výzvy spojené s neplodností. Ve své praxi nabízí podporu, informace a osobní konzultace. Vedle tématu neplodnosti také učí, jak porozumět vlastní duši a být #blizesobe.
„Neslibuji klientům, že se jim podaří založit rodinu, ale pomáhám jim tomu uvěřit.”
Myslíte, že má/může mít psychika (negativní myšlenky) negativní vliv na plodnost?
Zdraví všeobecně není pouze fyzický stav lidského těla, ale značnou roli v něm hraje právě psychika a způsob našeho myšlení, resp. mentálního nastavení. S našimi myšlenkami je to stejné jako se zahradou. Jako v každé zahradě, i v té naší roste plevel (negativní myšlenky), který bychom neměli ignorovat ani předstírat, že tam není. Chceme-li však, aby v naší zahradě vyrostly květiny, musíme se o ni patřičně starat. Pokud nebudeme vykopávat plevel, nikdy na ní nevyroste to, co chceme. V zásadě platí, že to, čemu dáme prostor, jak v zahradě, tak naší hlavě, to poroste.
Pokud necháme plevel v podobě starostí, úzkostí a obav ovládnout naši mysl, stane se postupně naší realitou, která se promítne do způsobu našeho jednání, rozhodování i toho, jakým způsobem se například budeme vyrovnávat s náročnými situacemi, kterou neplodnost beze sporu je.
Negativní myšlenky jsou schopny vyvolat řadu nepříjemných emocí, které zvlášť pokud nejsou adekvátně zpracovány, vysílají hlavě signál, že příchod dítěte na svět může znamenat ohrožení. Při práci s negativními myšlenkami je důležité si uvědomit, že jsou to jen myšlenky. Můžeme si je uvědomovat, ale nemusíme se s nimi ztotožňovat.
Myslíte, že se s tím dá pracovat?
Pracovat se s tím určitě dá. Někdy bohužel ale trvá, než se člověk dostane do rukou toho správného odborníka. Léčebné postupy center asistované reprodukce se totiž ve většině případů zaměřují pouze na tělesné symptomy a zapomínají přitom na skutečnost, že léčba duše je stejně důležitá jako léčba našeho těla.
Jednou z forem pomoci představuje právě fertility koučink, který nabízí příležitost prozkoumat překážky tady a teď, pomáhá obnovit rovnováhu a udržet pozitivní motivaci v životě páru či jednotlivce. Při volbě kouče, kterému se rozhodnete svěřit svou duši, nicméně doporučuji jistou dávku obezřetnosti. Stejně jako psycholog nebo psychoterapeut i kouč by měl disponovat odpovídajícím vzděláním, a to v délce minimálně jednoletého výcviku v koučinku.
Jak dlouho by zákaznice takovému ” fertility koučinku“ měla věnovat, aby se psychicky naladila do duševní a psychické pohody?
To je velmi individuální a vždy záleží na potřebách klienta a povaze jeho potíží. Osobně vnímám práci s lidskou duší jako náročnou a velmi křehkou disciplínu, která si vyžaduje čas. Změny se nedějí ze dne na den. Každý máme své tempo potřebné ke zpracování vlastních témat a tomu se snažím přizpůsobit i práci s klienty. Je dobré každopádně počítat s tím, že ať už žena či pár přichází s jakýmkoli tématem, pokud se tedy bavíme o psychickém zdraví, není možné i přes sebelepší snahu vyřešit problém během jednoho setkání.
Celkový počet sezení se odvíjí od konkrétní potřeby klienta a nastavených cílů. Aby mělo koučování efekt a klient mohl realizovat naplánované kroky a zároveň vidět, jak se odrážejí v jeho každodenní realitě, doporučuji minimálně 5-6 koučovacích sezení.
Ne pro každého klienta je fertility koučink vhodný, a ne každému tento typ spolupráce také vyhovuje. V takových případech je pro mě velkou výhodou psychologické vzdělání, které mi umožňuje s klienty navázat dlouhodobější spolupráci, v rámci které se můžeme tématům věnovat více do hloubky.
Mohou stát za psychosomatickými problémy i životní situace, které se staly v dětství, či několik let zpátky?
Určitě a často si je ani neuvědomujeme. Až u jedné třetiny párů nastane situace, kdy se nepodaří objevit žádnou somatickou (fyziologickou) příčinou neplodnosti. V takovém případě je proto vhodné zaměřit se na psychické, resp. psychosomatické faktory neplodnosti a odhalit skryté překážky jako jsou nezpracované negativní emoce, různé strachy, postoje a přesvědčení, které mohou bránit početí.
Pokud hledáme psychickou příčinu neplodnosti, musíme vzít v úvahu i různá emoční zranění a nezahojená traumata v oblasti ženství a mateřství, které si žena nese třeba z dětství nebo dospívání. Těch témat může být celá řada od nevyjasněných vztahů s rodiči, absence pozitivního mateřského vzoru vedoucí k pochybnostem u žen, zda bude sama dobrou matkou až po nevědomé odmítání těhotenství jako následek předchozího traumatického těhotenství, porodu nebo potratu.
Ne za všemi emočními zraněními stojí nutně situace, které se odehrály v minulosti. Svou roli mohou hrát také aktuální vlivy vyplývající např. z nejisté socioekonomické situace a s ní spojeném strachu, zda si pár bude moci dítě finančně dovolit. Žena si nemusí být jistá vztahem a pochybovat o svém partnerovi jako budoucím otci svého dítěte, může se nevědomě bránit otěhotnění ze strachu ze ztráty sociálního statusu a proměny života, může se obávat porodu nebo pochybovat o své připravenosti na mateřskou/rodičovskou roli. To všechno jsou faktory, které se mohou stát zdrojem vnitřního konfliktu a stimulem v podvědomí, kterým tělo navenek reaguje v podobě „bloku“ bránícím otěhotnění.