Nedávno jsme tu měli článek ohledně střevního mikrobiomu, v dnešním postu se zaměříme na mikrobiom🧫 vaginální. Vaginální mikrobiom je složité společenství bakterií🦠, které chrání hostitele před onemocněním a udržují zdraví pochvy. Složení zdravé vaginální mikrobioty zahrnuje komenzální (přátelské👬) bakterie, především rodu Lactobacillus, které slouží ke snížení pH a zabraňují patogenní invazi🤺. Rychlá obměna poševního epitelu a slizniční cervikovaginální sekret pomáhají tvořit první obrannou🛡 linii organismu.
Všechny druhy laktobacilů produkují kyselinu mléčnou🥛, jediný L. iners laktát neprodukuje. L. iners je proto spojován s vaginální dysbiózou, nižší ochranou proti pohlavně přenosným infekcím a nepříznivými výsledky těhotenství. D-laktát produkující laktobacily jsou naopak asociovány s nižším výskytem poporodních komplikací a infekcí.
Během těhotenství dochází k změnám ve složení vaginálního mikrobiomu. Zvyšující se hladina estrogenů v průběhu těhotenství vede k nárůstu laktobacilů, dochází ke snížení pH a výraznější vaginální sekreci. Současně je ztížena celková schopnost ženy vytvořit silnou imunitní odpověď. Předpokládá se, že to je pro plod prospěšné, protože je chráněn před imunitním odmítnutí plodu matkou🤰🏻.
Zajímavý je vliv vaginálního mikrobiomu na vznik nebo prevenci rakoviny. Výzkum vztahu mezi vaginálním mikrobiomem a gynekologickými nádory je zatím v počátcích. Výsledky několika studií však naznačují možnou souvislost. Nejzřetelnější je vliv mikrobiomu na riziko vzniku rakoviny děložního čípku způsobené lidským papilomavirem (HPV). Některé kmeny HPV významně zvyšují riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Je zapotřebí dalšího výzkumu ke zjištění, zda a kdy by modulace vaginálního mikrobiomu prostřednictvím probiotik mohla být využita jako preventivní strategie či k léčbě👩 gynekologických nádorů.
Verra tým💕