Stárnutí👴🏻a je kombinací nevratných změn, které lze v průběhu času pozorovat u všech eukaryotických organismů🦠 na úrovni molekul, buněk, tkání, orgánů🫁 a systémů. S věkem se snižuje reprodukční schopnost mužů i žen. Ve srovnání s ženami je pokles mužské reprodukční schopnosti méně výrazný a má se za to, že muži mohou být reprodukčně aktivní po celý život. V literatuře byl význam věku matky mnohokrát studován. Vliv věku otců na reprodukci je známý málo👀.
Kvalita spermatu se s věkem mění. Denní produkce, celkový počet a životaschopnost spermií s věkem klesá📈. U mužů starších 50 let se denní produkce spermií snižuje o zhruba 30 %.
Jedním z důvodů stárnutí je oxidační stres, vyvolaný nerovnováhou mezi volnými radikály a antioxidační schopností. Volné radikály jsou reaktivní💥 chemické látky obsahující nepárový valenční elektron. Díky tomu jsou vysoce reaktivní vůči sacharidům🍬, lipidům🥓, proteinům🥩, nukleovým kyselinám🧬 a dalším buněčným molekulám. Volné radikály vznikají v těle za normálních podmínek nebo mohou být způsobeny vnějšími zdroji, např. zářením, herbicidy, kouřením cigaret🚬, chronickým stresem, nadbytkem alkoholu🥂 a drog nebo znečištěným ovzduším💨. V mitochondriích (energetických továrnách) se kyslík přeměňuje na vysoce reaktivní molekuly kyslíku nazývané reaktivní formy kyslíku (ROS). Nízké a střední koncentrace ROS jsou v těle důležité pro obranu🤺 proti infekcím. Vysoké koncentrace ROS ale vedou k různým buněčným poškozením. Membrána spermií se skládá z velkého množství mastných kyselin, které jsou primárním cílem oxidačního stresu. Dalšími cíli jsou jsou strukturální proteiny a nukleové kyseliny.
Změny související s věkem vedou u mužů k postupným změnám spermatogeneze (tvorby spermií) a hladin hormonů. V důsledku těchto změn dochází k poklesu kvality i kvantity (počtu) spermií. Některé studie však prokázaly, že obezita🥓, nedostatek pohybu🛋 a onemocnění spojená s věkem mají na pokles hladiny testosteronu větší vliv než stárnutí. Účinky stárnutí na mužský reprodukční systém jsou poměrně komplexní a jsou řízeny jak normálním fyziologickým procesem, tak faktory prostředí🌍.
Verra tým💕