Inspiruje veřejnost, že #laskajedovednost. Rozhovor s psycholožkou a psychoterapeutkou Eliškou Remešovou.

Psycholožka, psychoterapeutka a lektorka zaměřující se na partnerské a mezilidské vztahy. Pořádá ...

Psycholožka, psychoterapeutka a lektorka zaměřující se na partnerské a mezilidské vztahy. Pořádá webináře, zážitkové kurzy a programy pro dospělé i mladistvé. Na instagramu sdílí a inspiruje veřejnost, že #laskajedovednost.

Kdy se Vám v hlavě zrodila myšlenka, že byste se chtěla věnovat psychologii, psychoterapii?

Bylo mi 12, když jsem se poprvé setkala s psychoterapeutkou. Vzala mne k ní moje máma, když jsem přišla domů ze školy nějaká nesvá, že se mi moc nelíbí, jak to tam funguje, a že jsem měla nepříjemný konflikt se spolužáky. Po jednom setkání jsem byla nadšená, že existuje povolání, které rozumí lidské duši. Na střední škole jsem si pak předměty s psychologií vybírala a během posledního ročníku jsem se již na přijímací zkoušky na psychologii připravovala.

Jak moc je pro Vás obtížné zavřít v práci ”dveře”a nemyslet na problémy ostatních u Vás doma, nebo ve Vašem volném čase?

Já svou práci miluji. Lidé si často myslí, že je to náročná práce, protože je smutná. Protože se potkáváte s bolestí a smutkem lidí a nesete si to „trápení“ domů, ale já to vnímám jinak. Potkávám se s lidmi, kteří se ocitají v těžké životní situaci, ale od té chvíle se stávám svědkem jejich cesty nahoru, za porozuměním, spokojeností, sebeláskou, vnitřním klidem… A mohu jim v tom být průvodcem. Vnímám to jako obrovskou odměnu za náročnost profese, kterou dělám. Domů si nenosím jejich trápení, nesu si myšlenky na ně, na to, co se jim daří, a co mohu já dělat jinak, abych jim byla v procesu užitečnější, a to je rozdíl :)

Jak je podle Vás dnes pro ženu obtížné vyhledat psychologa/psycholožku, s kterým si ”padne do noty” a bude mu moci odkrýt své trápení?

Věřím, že to nikdy nebylo jednodušší. Tím nechci říct, že už to jednoduché je, ale tady u nás je nespočet kvalitních a zkušených psychologů a psychoterapeutů (a psycholožek a psychoterapeutek), které můžete oslovit. Důležité je, aby to zkusily, oslovily někoho, kdo jim je sympatický nebo na koho dostaly doporučení. A neméně důležité je si taky po prvním sezení říct, zda mi ten odborník pocitově vyhovuje. Pokud ano, senzace, pokud ne, doporučuji hledat dál.

Horší to pak může být na malých městech a vesnicích, kde nemusí být kolegů tolik a zároveň se více potýkáte s jistým společenským stigmatem. Nicméně právě současná pandemická situace a její dopad na psychiku jedince významně ovlivnila psychoterapeutickou péči a vzniklo mnoho skvělých projektů. Za zmínku stojí tři online platformy, které spojují klienty s jejich potenciálními psychoterapeuty (terap.io, Hedepy a Tymosia), vznikla inciativa #delamcomuzu, která sdružovala odborníky ze vše koutů republiky, kteří poskytovali své služby dobrovolně zdarma, atp.

Myslíte si, že psychika může mít na plodnost podstatný vliv?

Absolutně. Naše psychika a mozek je mocný nástroj, se kterým příliš neumíme pracovat. Negativní myšlenky, obavy, strachy či přehnané nároky a očekávání mohou v mnoha situacích zablokovat naše tělo a výrazně tím ovlivnit jeho fungování.