Couvade syndrom je fenomén pozorovaný již od starověku🏰. Charakterizuje se jako porucha somatických příznaků, kdy se u tatínka objevují různé fyzické příznaky🤕 jako reakce na těhotenství🤰🏻 jeho partnerky. Můžeme jej také nazvat syndromem těhotného otce🫃🏼.
Podstatné jméno couvade pochází z francouzského slovesa “couver”, španělského “encovar” nebo “Cueva”, což znamená líhnout se🐣, hnízdit🪺 nebo vyvádět mláďata🐥.
Ačkoli bylo zdokumentováno, že Couvade syndrom postihuje všechny rasy a socioekonomické třídy, častěji se vyskytuje u etnických menšin, Afroameričanů a těch, kteří neplánovali těhotenství😯.
Mezi příznaky patří úzkost😰, přibývání na váze, bolesti břicha, zubů🦷, gastrointestinální poruchy, změny spánkového režimu😴, nespavost a snížené libido.
Příznaky obvykle vrcholí v prvním a třetím trimestru a samovolně odeznívají v období po porodu👨🏻🍼.
Vzhledem ke komplexnosti Couvade syndromu jej nelze🙅🏻♂️ vysvětlit jediným mechanismem. Pravděpodobně jsou ale na vině hormonální a psychologické aspekty. Existuje několik psychoanalytických teorií, které se Couvade syndrom snaží vysvětlit. Patří mezi ně například úzkost u nastávajících tatínků, marginalizace mužů během těhotenství a porodu a teorie, že přechod k otcovství je vývojovou krizí.
I přestože má tento syndrom silné psychosociální aspekty, dochází také k několika hormonálním změnám v průběhu přípravy na otcovství👨👧👦. Podobně jako u žen dochází k změnám v chování a hormonálních profilech v reakci na těhotenství.
Dle polské studie z roku 2013 četnost příznaků Couvade syndromu u mužů souvisí s mužskou empatií🙏🏻. Jinými slovy muži, kteří jsou emocionálně citliví nebo mají sklony k úzkostem, mohou fyziologicky prožívat těhotenství svých partnerek, což lze interpretovat jako soucit😌.
Verra tým💕