Ženské zdraví

Otázky z online poradny s MUDr. Radkou Bažantovou na téma Endometrióza

Online poradna na téma Endometrióza Endometrióza je onemocnění projevující se lokalizací tkáně po...

Online poradna na téma Endometrióza

Endometrióza je onemocnění projevující se lokalizací tkáně podobné endometriu i mimo dělohu. Endometrium je slizniční vrstva dělohy, sloužící k přichycení zárodku a podílí se také na tvorbě placenty. Endometrium se během každého menstruačního cyklu odlučuje.

Výskyt endometriózy může být v podstatě na jakémkoliv orgánu. Nejčastější lokalizace je v oblasti pánevní nebo na vaječnících. Endometriózu postihuje 10 – 15 % žen v reprodukčním věku.

Toto onemocnění může způsobit dysmenorrhoeu 🩸(bolest před menstruací), dysparenuii (bolest při pohlavním styku), dyschesiu (bolest při defekaci) nebo pelipathiu (necyklická pánevní bolest způsobená nejprve cyklickým zánětem, který se rozvine v srůsty s trvalou bolestí).

Etiologie endometriózy je multifaktoriální, vzhledem k rostoucímu výskytu endometriózy, pravděpodobně význam nesou faktory životního stylu a prostředí. Častěji jsou postiženy ženy s kratším cyklem a silnější menstruací. Diagnostika se může provádět biochemickým vyšetřením, častěji se ale provádí ultrazvukové vyšetření 🩺. Léčba je vždy komplexní, může být chirurgická nebo medikamentózní. 💊 Endometrióza je díky svému častému výskytu v populaci velmi významným onemocněním, které si zasluhuje pozornost odborníků👩🏼‍⚕️🧑🏻‍⚕️.

1) Jaké mohou být predispozice pro vznik endometriózy? Mamince ji zjistili ve 40ti letech.

MUDr. Radka Bažantová: Na vzniku onemocnění se z části podílí dědičnost, ale ve většině

případu jde o souhru více faktorů. Rizikovými faktory mohou být: dlouhodobé vystavení endogenním estrogenům (časná menarche – první menstruace, a naopak pozdní menopauza, zkrácený menstruační cyklus, obezita…), obstrukce odtoku menstruační krve (anomálie), také je zde podíl imunologický. Proto bych se tím, že má diagnózu Vaše maminka nestresovala (i stres je jedním z rizikových faktoru). Snažila bych se o zdravý životní styl – dostatek pohybu a pestrou stravu.

2) Jak je možné podpořit otěhotnění při endometriální cystě a špatné průchodnosti vejcovodu?

MUDr. Radka Bažantová: Cysta jako taková otěhotnění bránit nemusí. Vhodná je dostatečná suplementace mikronutrienty. Zde bych s čistím svědomím doporučila Verra Komplex Plodnost a Těhotenství, kde je vše potřebné v jedné kapsli. Pokud se jedná o průchodnost vejcovodu, zde záleží, jestli je neprůchodný jeden či oba. Pokud jsou srůsty na obou vejcovodech je šance na spontánní otěhotnění, bohužel, velmi nízká.

3) Je potřeba odstranit endometriální cystu na vaječníku, pokud brání ovulaci?

MUDr. Radka Bažantová: Obecně se endometriální cysta odstraňovat nemusí. Odstraňuje se v případě, že způsobuje výrazné bolesti, nebo pokud je dlouhodobá snaha o otěhotnění neúspěšná.

4) Nádorové markery v krvi nemám. Jak se jinak dá potvrdit endometrióza?

MUDr. Radka Bažantová: Endometriální cystu lze poznat na ultrazvukovém vyšetření. Pokud je na ní podezření, je vhodné zajít na specializované pracoviště (např. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady). Samozřejmě bývá přítomna také klinika: pánevní bolesti, bolesti při pohlavním styku, výrazně bolestivá menstruace, silné krvácení.

5) Jaké jsou prvotní příznaky? Dá se diagnóza poznat na ultrazvuku?

MUDr. Radka Bažantová: Příznaky se mohou v různé míře lišit. Časté jsou pánevní bolesti, výrazně bolestivá menstruace (nově), bolesti při pohlavním styku, silné krvácení při menstruaci…jestliže je přítomna endometriální cysta, je určení diagnózy z ultrazvuku možné. Může být také přítomen pozitivní biochemický marker v krvi (ca 125). Pokud máte podezření, je vhodné navštívit specializované pracoviště (např. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady).

6) Je možné mít endometriózu, ale žádné potíže s menstruačním cyklem či jiné obtíže?

MUDr. Radka Bažantová: Pokud nejsou přítomny klinické příznaky a pravidelné gynekologické kontroly jsou v pořádku, není třeba se endometriózou stresovat ☺️.

7) Čeká mě laparoskopická operace s řešením dle nálezu. Mám podezření na endometriální cystu. Poté bude můj lékař potřebovat rozhodnutí, co dělat s vejcovody v případě nepříznivého nálezu. Žádnými bolestmi, jako řada žen, netrpím. Po operaci nás bude čekat IVF (in vitro fertilizace). Je lepší dát lékaři souhlas s případným odnětím vejcovodů?

MUDr. Radka Bažantová: Pokud by se endometriální cysta potvrdila a zároveň by byla omezena průchodnost vejcovodů, je na místě vejcovody odstranit. I z hlediska budoucího IVF, které byste v této situaci měla mít plně hrazené pojišťovnou. Ve vejcovodech se může vyskytovat chronický zánět, který by pak mohl bránit úspěšnému IVF.

8) Je možné, že po těhotenství endometrióza zmizí?

MUDr. Radka Bažantová: Ve většině případu endometrióza těhotenstvím nezmizí. Jsou ale případy, kdy k ústupu onemocnění opravdu došlo.

9) Jaký máte názor na “léčbu” endometriózy pomocí hormonální antikoncepce?

MUDr. Radka Bažantová: Zde záleží na jednotlivé ženě a jejím klinickém nálezu. Pokud se jedná o hlubokou, infiltrující, endometriózu doprovázenou silnými bolestmi, které snižují kvalitu života ženy, a kde je plánována operace, je vhodné, zejména v předoperačním období, uvažovat o kombinovaných perorálních kontraceptivech.

10) Je možné, že se jedná o endometriózu, i když je hladina estrogenu při nižší hranici? Jak moc je určující estrogenová dominance? Musí být u diagnózy endometriózy vždy?

MUDr. Radka Bažantová: Zde Vám, bohužel, nebudu schopna dát jasnou odpověď. Endometrióza je velice individuální záležitost u každé ženy. Estrogenová dominance není podmínkou k diagnóze. Laboratorně může být pozitivní marker ca125. Závisí ale na klinických příznacích, nálezu na sonografii. Pokud je určité podezření na tuto diagnózu, doporučila bych Vám navštívit specializovanou ambulanci s ultrazvukovou kontrolou.

Děkujeme mnohokrát MUDr. Radce Bažantové za skvělé odpovědi a budeme se těšit zase příště na našem instagramu.