Ženský reprodukční systém

Diana Herbsová

Publikováno: 28 června, 2022474 slovcca. 2,4 min. čtení

Mužský🧔🏻 a ženský👱🏻‍♀️ reprodukční systém se skládá ze souboru orgánů a sítě hormonální produkce. Umožňuje muži oplodnit ženu🤰🏻, která přivede na svět miminko. Během početí se mužská spermie spojí s vajíčkem🥚 a vznikne oplozené vajíčko (embryo), které se během těhotenství uhnízdí a roste v děloze. Abnormality/poškození reprodukčních orgánů a hormonální poruchy jsou častými příčinami neplodnosti.

Ženské zevní pohlavní orgány se nacházejí v blízkosti stydké kosti a zahrnují vulvu. Rozlišujeme je na velké a malé stydké pysky, venušin pahorek (tuková tkáň nad stydkou kostí, tvořící přední část vulvy), klitoris, vestibulární žlázy (Bartholiniho žláza) a poševní vchod🍑.

Klitoris je tvořen topořivými tělesy a je bohatě prostoupen nervovými zakončeními. Párové Bartholiniho žlázy produkují hlenovitý sekret, který zvlhčuje poševní předsíň. Pubické ochlupení chrání poševní vchod před vstupem bakterií🦠.

Mezi vnitřní pohlavní orgány patří pochva, děloha, vejcovody a vaječníky. Pochva je tvořená svalovinou💪🏻 a pojivovou tkání a v klidovém stavu jsou její stěny těsně u sebe, měří asi 10 cm. Buňky poševní sliznice produkují glykogen, který je podstatný pro laktobacily poševní mikroflóry (více v článku vaginální mikrobiom).

Děložní hrdlo spojuje pochvu s dělohou. Děloha se skládá z perimetria, myometria a endometria (děložní sliznice). Endometrium se vlivem hormonů pravidelně tvoří a rozpadá. Pokud během menstruačního cyklu nedojde k oplození, zaniká a spolu s krví🩸 se vyloučí z těla ven.

Funkcí vaječníků je tvorba hormonů a vajíček. Při dosažení pohlavní zralosti je v každém vaječníku kolem 300 000 vajíček. Po narození je jich asi milion, poté se již další vajíčka netvoří. Vejcovody jsou připojeny k děloze v horní části. Vajíčka se při ovulaci uvolní z folikulů a putují do dělohy. Ve vejcovodech dochází k oplození vajíčka, následuje uhnízdění v děloze. Pokud se vajíčko uhnízdí ve vejcovodu, jedná se o mimoděložní těhotenství, které je neslučitelné s životem embrya.

Verra tým💕

 

Seznam použité literatury:

Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce | NZIP. NZIP – Národní zdravotnický informační portál[online]. Copyright © Little [cit. 21.06.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/415-zenske-pohlavni-organy-struktura-a-funkce Informační systém [online]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/o1vo2/Vlasy_cloveka_ve_forenzni_antropologii.txt The Reproductive System | Loma Linda University Fertility. Loma Linda University Center for Fertility & IVF | CA [online]. Copyright © 2015 [cit. 21.06.2022]. Dostupné z: https://lomalindafertility.com/pregnancy/reproductive-system/

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů