Vliv stresu na otěhotnění

Diana Herbsová

Publikováno: 11 dubna, 2022552 slovcca. 2,8 min. čtení

Glukokortikoidy jsou fyziologické steroidní hormony, které jsou nezbytné pro život🤰🏻. Za nejdůležitější z nich se považuje kortizol. Ačkoli glukokortikoidy byly původně pojmenovány po své schopnosti stimulovat tvorbu glukózy🍭 v játrech, mají řadu dalších účinků. Regulují imunitní systém🛡 a hrají klíčovou roli v systémové reakci na stres🙇🏼‍♀️.

Glukokortikoidy se vylučují v endokrinní odpovědi na stres. Jsou tvořené v kůře nadledvin🚰 a stimulují glukoneogenezi (proces tvorby molekul glukózy) k zajištění energie pro reakci „útěk🏃🏼‍♀️ nebo boj🤺“.

Studie naznačují, že chronický stres může vést k reprodukčním dysfunkcím. V extrémních stresových situacích se „vypínají“ všechny systémy, které nejsou nezbytné pro přežití. Stres může snižovat i činnost osy hypotalamus-hypofýza-gonády, která řídí reprodukční systém🍆. Může se narušit spojení mezi mozkem a vaječníky a způsobit opožděnou/chybějící ovulaci nebo nepravidelnou/vynechanou menstruaci🩸. To je důvod, proč se menstruace může opozdit nebo úplně zastavit.

Různé stresory, včetně infekce🦠, podvýživy, úzkosti💆🏼‍♀️ a deprese, vyvolávají vzestup glukokortikoidů, které potlačují reprodukční funkce podél hypotalamo-hypofyzárně-gonadální osy. Pro správnou funkci pohlavních orgánů je nutná přesná hladina glukokortikoidů.

 

Může zvládnutí hladiny stresu při snaze o početí zvýšit šance?

Zatím nevíme, zda zásah psychologa nebo mindfulness skutečně zlepšují šance na početí. Přesto je péče o duševní zdraví vždy vítězstvím🏆. Jak tedy převzít kontrolu nad zcela nekontrolovatelnou situací a snížit tak potenciální dopad stresu na plodnost? 🙏🏻

Zmírněte příznaky: Cvičení🚴🏻, jóga, meditace🧘🏻, kognitivně-behaviorální terapie🛋, individuální a skupinová terapie mohou pomoci snížit hladinu stresu.

Zjistěte možné příčiny: Věnujte čas zlepšení vnějších faktorů, které vás mohou stresovat. Snažte se o lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, vyhraďte si více času⌛️ na přátelství👯‍♀️ a pracujte na posílení💪🏻 svého vztahu.

Vyhledejte pomoc se svým partnerem: Studie z roku 2013 tvrdí, že ženy s nižší úrovní stresu a úzkosti v den před odběrem oocytů měly vyšší míru otěhotnění. Tyto výsledky zdůrazňují potřebu zkoumat způsoby snižování stresu v průběhu celého cyklu IVF.

Verra tým💕

 

Zdroje použité literatury:

Whirledge S, Cidlowski JA. Glucocorticoids, stress, and fertility. Minerva Endocrinol. 2010;35(2):109-125.

The truth about stress and fertility. Modern Fertility: At-Home Fertility, Ovulation & Pregnancy Testing. Dostupné z: https://modernfertility.com/blog/stress/

Haimovici F, Anderson JL, Bates GW, et al. Stress, anxiety, and depression of both partners in infertile couples are associated with cytokine levels and adverse IVF outcome. Am J Reprod Immunol. 2018;79(4):e12832. doi:10.1111/aji.12832

Stress and Anxiety Scores in First and Repeat IVF Cycles: A Pilot Study
Turner K, Reynolds-May MF, Zitek EM, Tisdale RL, Carlisle AB, et al. (2013) Stress and Anxiety Scores in First and Repeat IVF Cycles: A Pilot Study. PLOS ONE 8(5): e63743. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0063743

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů