Vliv potravin na mužskou plodnost

Diana Herbsová

Publikováno: 20 září, 2022317 slovcca. 1,6 min. čtení

V současné době není příčina nižší kvality spermatu dostatečně objasněna a je do ní zapojeno mnoho fyziologických, environmentálních🌍 a genetických faktorů🧬, včetně oxidačního stresu🚬.

Dle studie z roku 2017 strava a složky potravy🥗mohou být jednou z příčin snížené kvality spermií.

A jaké potraviny mohou mít vliv na mužskou plodnost?👀

▫️Sójové potraviny: negativní vliv na mužskou plodnost mohou mít fytoestrogeny obsažené v sójových potravinách. Ty mají škodlivé účinky na mužský endokrinní systém s potenciálním vlivem na plodnost.

▫️Brambory🥔: obsahují především škroby s vysokým glykemickým indexem. Vzhledem k tomu, že metabolismus glukózy je důležitý pro spermatogenezi, může mít nadbytek příjmu brambor a dalších potravin s vysokým obsahem škrobu škodlivý vliv na parametry spermií. Bylo totiž prokázáno, že hyperglykémie ovlivňuje pohyblivost spermií a oplození u zralých spermií. 

▫️Ovoce a zelenina🍎🥦: jsou bohaté na vodu, antioxidační vitaminy (zejména vitamin C, β-karoten a polyfenoly), některé minerální látky s antioxidačními účinky (draslík a hořčík), foláty a vlákninu. Existuje souvislost mezi antioxidačním stavem a produkcí reaktivních forem kyslíku (ROS) ve spermiích.

Byly publikovány studie, dle kterých má suplementace konkrétních živin a doplňků stravy pozitivní vliv na mužskou plodnost. Tyto důležité živiny jsou v ideálním množství obsaženy například v našem Plodnost Boosteru pro muže.❤️

 

Verra tým💕

 

Seznam použité literatury: 

Albert Salas-Huetos, Mònica Bulló, Jordi Salas-Salvadó, Dietary patterns, foods and nutrients in male fertility parameters and fecundability: a systematic review of observational studies, Human Reproduction Update, Volume 23, Issue 4, July-August 2017, Pages 371–389, https://doi.org/10.1093/humupd/dmx006

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů