Síla přírody v těhotenství

Michaela Houserová

Publikováno: 20 září, 2021607 slovcca. 3 min. čtení

Síla přírody v těhotenství

Je obecně známo, že v těhotenství není doporučováno příliš užívat běžně dostupná léčiva. Jak je to ale s přírodními látkami, bylinkami? Mnoho těhotných se domnívá, že přírodní léčiva jsou vždy bezpečná a tak jimi hojně nahrazují klasickou farmakoterapii.

Nenechtě se zmást. I mezi bylinkami najdeme ty, které se smí užívat bez obav, které můžete užívat s opatrností a jen v některých obdobích těhotenství a ty, kterým je třeba se vyhnout úplně. I mezi přírodními léčivy jsou totiž látky, které by v krajních případech mohly ohrozit miminko nebo negativně ovlivnit průběh těhotenství.

Které bylinky tedy může těhotná žena užívat beze strachu, že by ublížily jí, nebo miminku? Obecně lze říci, že bylinné čaje se mohou v těhotenství užívat pouze krátkodobě a v malém množství ( to platí i pro ty s nálepkou ”bezpečné) . V období těhotenství se pro denní hydrataci nejvíce doporučuje voda, ovocné čaje, či čaj roibos. Přesto existují bylinky, které Vám krátkodobě mohou pomoci s obtížemi. Jsou to například tyto: 

Heřmánek (Matricaria chamomilla) je výborným pomocníkem při zažívacích potížích, zmírňuje plynatost a navíc má protizánětlivé účinky.

Meduňka (Melissa officinalis) zklidňuje, působí proti nespavosti a zmírňuje bolesti hlavy.

Zázvor (Zingiber officinalis) pomáhá ulevit od ranních nevolností a zažívacích potíží.

Ve třetítm trimestru, lépe řečeno v posledním měsíci těhotenství se doporučuje užívat maliník.  Listy maliníku (Rubus idaeus ) usnadňují porod a posilují děložní svalstvo po porodu. 

Mezi látky rostlinného původu, které se řadí do podpůrných nástrojů pro vyvolání porodu, patří i len setý (Linum usitatissimum),  jehož slizovité látky pomáhají k pružnosti vazů pánve a po porodu přispívají ke spuštění laktace. Po porodu můžeme doporučit ještě kontryhel, který pomůže zavinout dělohu. 

Bylinné čaje užívejte vždy jen krátkodobě  (max 14 dní) v případě obtíží a nenahrazujte tím pitný režim. 

Nyní bychom se chtěli zaměřit na ty, které patří do rizikových skupin a těhotné ženy by se jim měly vyhnout. 

Patří mezi ně například:

Aloe pravá (Aloe vera). Oblíbené nápoje s touto bylinou si raději odpustťe. Aloe totiž stimuluje kontrakce dělohy a mohlo by tak dojít k potratu, či předčasnému porodu.

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)  sice patří do bylin, které se hojně užívají při kojení, ale nenechte se zmýlit. V období těhotenství může fenykl způsobovat kontrakce dělohy a vyvolat tak potrat, či předčasný porod. 

A další (Kostival lékařský, Mučenka pletní, Pelyněk pravý,  Jmelí bíle, Šalvěj lékařská) 

Potužák M. Nové nebo méně známé léčivé rostliny: Zingiber officinale Rosc. Časopis Čes Lékárníků Měsíč Stavovské Lékárnické Komory. 2009;81(6):19–19. 

Sobková L., Bezpečné užívání léčivých rostlin v těhotenství, 2014

Tůmová L., Holcová L. Rizika používání léčivých rostlin v období těhotenství a kojení. Praktické lékárenství 2013; 9(1): 34–37.

PharmDr. Michaela Houseová

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů