Rozhovor se zakladatelkou projektu Vypni Hlavu

Veronika Holomková

Publikováno: 29 listopadu, 20201129 slovcca. 5,6 min. čtení

,,Jsem původní profesí novinářka a copywriter. Pracovala jsem v několika velkých redakcích a
agenturách, ale své pracovní naplnění jsem našla až ve vlastním projektu a pomoci ženám
k naplněnému mateřství. Jsem mámou tříletého Olivera, který za námi přišel „na první
pokus“, ale při snaze o druhé miminko jsem zjistila, jak náročný proces to může být. A tak se
v rámci svého projektu Vypni hlavu snažím, aby se ženy co nejméně trápily. Ať už se jich
týká potrat, dlouhé snažení o miminko nebo třeba chronické ženské problémy.”, říká Klára Antonova Fischleinová

  • Co Tě k projektu Vypni Hlavu přivedlo?

Vlastní pád na dno, který mě naučil začít se mít o kus víc ráda. Dovolit si v životě opravdovost, a to nejen soukromě, kdy mě například odnaučil potřebě neustále se všem zavděčovat, ale osvobodil mě i pracovně. První relaxace a nápady na online kurzy pro ženy řešící svoji plodnost, ženská traumata nebo následně přípravu na pohodovější mateřství přicházely samy a postupně. Můj prvotní záměr byl nabídnout lidem s chronickým stresem, nespavostí, úzkostmi a podobnými problémy jednoduchý nástroj, který je během pár minut uvolní a dlouhodobě se stane jejich antistresovou berličkou. Relaxační nahrávky přesně za takový nástroj považuji.

 

  • Myslíš si, že hraje v prenatálním období psychika důležitou roli?

Určitě bychom ji neměly podceňovat, ale zároveň není dobré si vyčítat každé rozčilení nebo stres, protože těhotenství je tak dlouhé období, že představa neustálého zenového klidu by byla utopická. Sama vím, jak náročné těhotenství může být. Psychika je každopádně důležitá už před otěhotněním, kdy je fajn se dát dohromady nejen fyzicky, ale právě také emocionálně. 

 

O těhotenství se říká, že je nejkrásnějším obdobím ženy. Ale žádná z nás předem neví, jak právě to její bude probíhat, jak vše zvládne, jak se bude cítit… Proto považuji za důležité jít do těhotenství s už navyklou psychohygienou, která nemusí být nijak časově náročná, jde o malé všední pečující rituálky a kvalitní produkty místo toxických. Slouží to pak jako taková kotva a snáze se v těhotenství navazuje s další potřebnou péčí. Tohle období totiž není úplně ideální na to, abychom začínaly s velkými nebo mnoha změnami úplně od začátku.

 

  • Co Ti v rámci projektu Vypni Hlavu dělá největší radost?

Jednoznačně zpětná vazba od klientek. Jejich zprávy, otevřenost a důvěra mě vždycky utvrdí v tom, že moje práce má velký smysl a že se teď věnuji svému poslání. Vždycky jsem se snažila pomáhat lidem kolem sebe a teď to dělám denně. Vedu ženy k tomu, aby byly šťastnější, uvolněnější, zdravější a třeba i k tomu, aby se jim podařilo pozvat a dát nový život. Krásnější práci jsem si nemohla přát – a že jsem toho už vyzkoušela docela dost. ☺

 

  • Dala bys na základě svých zkušeností ženám snažící se o miminko nějakou radu?

Aby neváhaly investovat do toho, co cítí, že potřebují. Nemyslím jen peníze, ale i svůj čas a pozornost. Spousta zdravých a posilujících změn v životním stylu nic nestojí. A co se týče placených služeb a produktů, radím pečlivě vybírat jednak kvalitu a jednak to, co s vámi souzní. Spíš než splašeně běhat z jedné procedury na druhou a kombinovat vše naráz to chce nacítit se na své skutečné potřeby a slabiny. Každá jsme jiná a technik, které pomáhají k otěhotnění je snad nekonečno. Jak se v tom ale vyznat?! Řešením je znát sama sebe a bez přikrášlování plusy i mínusy svého lifestylu. Pak se lépe rozhodujeme, jakým směrem se na cestě za miminkem vydat, co nás láká vyzkoušet, z čeho máme dobrý pocit. 

 

A přestaňte se snažit být dokonalé, cokoliv si vyčítat, hodnotit své výkony, (ne)úspěchy… Berte to co nejvíc hravě, jako období, kdy obohacujete sama sebe a svůj život, ne jako honbu za dítětem, kdy jediným měřítkem úspěchu je pozitivní těhotenský test. S ženami pracuji vždy tak, aby se ze své cesty více těšily, než stresovaly a aby je posílila i pro budoucí mateřství. Neumím dát žádný univerzální recept, jak rychle a snadno otěhotnět, ale nabízím možnosti, techniky a inspiraci s ohledem osobní příběh každé klientky. Ten musí být klíčový i pro ni samotnou.

 

  • Myslíš si, že by žena během těhotenství měla komunikovat s miminkem? Je to za Tebe důležité?

Každé nastávající mamince to moc doporučuju, protože je to dojemné a uklidňující, nenahraditelné. Někdo se zdráhá mluvit na miminko nahlas, což nevadí, stačí pouhé myšlenky, můžete šeptat, zpívat mu každý večer stejné písničky, které vyjádří, co cítíte… Což se může stát prvním společným rituálem. Způsobů komunikace zkrátka existuje spousta. 

 

Jestli otázkou navazuješ na mé relaxace pro těhotné, tak ty jsem vytvořila proto, aby se na chviličku zastavily a hlouběji propojily s vlastním tělem i miminkem. Myslím, že právě tohle si pak z těhotenství pamatujeme. Budování lásky a vztahu s naším dítětem společnými chvilkami, které vědomě a přítomně prožijeme. Stranou všedních starostí, kontrol a zařizování praktických věcí. Byla by škoda přijít o to kouzlo, které se v nás odehrává, nevšimnout si ho.

 

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů