Rozhovor s Liliou Khousnoutdinovou

Diana Herbsová

Publikováno: 7 února, 2022604 slovcca. 3 min. čtení

Třem velmi inspirativním maminkám jsme položili čtyři otázky ohledně mateřství. 

První z těchto úspěšných žen je ochránkyně lidských práv a zdravého těla i duše, historička a dula Lilia Khousnoutdinová. ❤️ 

 

Jak vás ovlivnil váš porod?

Porod mi dal příležitost zjistit, že jsem mnohem silnější, než jsem kdy myslela. Že věci, které se zdají být nereálné, například porodit dítě bez náznaku poranění, jsou možné. Díky porodu jsem také mohla zakusit určitou intenzitu prožitku lásky, síly, důvěry, kterou lze jen těžko s něčím srovnat. Konkrétně u prvního porodu pak byla podpora mého partnera klíčová v tom, jak ovlivnila náš vztah a obecně mou schopnost důvěřovat mužům i životu.

 

Jakým způsobem jste v těhotenství upravila jídelníček? 

Já jsem naslouchala tělu, tudíž jsem jedla to, na co jsem zrovna měla chuť. Například u nejstaršího syna to byly hodně jahody a v podstatě téměř výhradně ovoce, jinak jsem žádné zvláštní chutě neměla. Zároveň jsem se samozřejmě snažila vyhýbat věcem zcela nezdravým, ale tak to mám nastavené i v běžném životě.

 

Co byste vzkázala ženám, které se o miminko snaží? 

Věřím, že často právě tlak, který vzniká v důsledku snažení se, může být tou hlavní překážkou. Řekla bych, že tím nejlepším, co pro sebe můžeme udělat, byť se to snadněji říká než dělá, je uvolnit se a nechat všemu volnější průběh. Milování s partnerem si užívat, místo toho, abych přemýšlela nad tím, že se snažím o nějaký výsledek. Věřím, že právě vášeň v lásce podporuje to, abychom počít dokázaly, zatímco naopak stres, nátlak a úzkost jsou tím, co nám může bránit. Samozřejmě pokud to dlouhodobě nejde, je třeba vyhledat pomoc doktora.

 

Co je podle Vás během těhotenství opravdu důležité? 

Nejdůležitější je určitě vyhovět potřebám svým a svého těla, být na sebe hodná, zároveň trávit dostatek času odpočinkem. To bohužel v dnešní době bývá obtížné i pro těhotnou ženu, neboť se často snažíme pracovat až do posledního okamžiku. Velmi klíčové jsou i emoce, takže co nejvíce se obklopovat lidmi, jejichž společnost je mi příjemná a kteří jsou podporující. Pokud jsem ve vztahu, je vhodné dopřát si dostatek prostoru pro prožití láskyplných okamžiků, doteků, které věřím, jsou také velmi nápomocné. A potom samozřejmě informace. Zhlédnout kvalitní dokument o porodech, zajít si na dobrý předporodní kurz. Často je to o tom vyvrátit určitý kolektivní mýtus toho, že porod je cosi hrozného, čeho se musím bát, a naopak možnost získat nové referenční body pro vědomí toho, že může být neskutečně krásným a posilujícím zážitkem, ať už dopadne jakkoli.

 

Děkujeme mnohokrát Lilii, že nám na všechny otázky odpověděla❤️

Váš Verra tým💕

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů