Proč tampony ne, pokud se snažíte o miminko?!

Diana Herbsová

Publikováno: 7 prosince, 2022354 slovcca. 1,8 min. čtení

Tampony jsou jednou z nejčastěji užívaných menstruačních🩸 hygienických pomůcek a jsou zřídkakdy považovány za potenciální zdroj škodlivin🦠. Riziko užívání tamponů však pravděpodobně spočívá ve zvýšené absorpci látek v pochvě.

Tampony se zavádějí do pochvy, aby absorbovaly menstruační krev. Pochva je díky bohatému prokrvení vhodná pro přenos léčiv💊 do systémového krevního oběhu. To naznačuje, že by tímto způsobem mohla přenášet do krve i například toxické chemické látky🧪.

Většina tamponů je vyrobena z bavlny🥼 nebo bavlněných směsí. Zemědělská👩🏼‍🌾 půda obsahuje kovy i pesticidy, které pocházejí z používání hnojiv. Studie ukázaly, že rostliny🌱 bavlníku mohou v různých částech rostliny bioakumulovat různé kovy. Například kadmium, olovo nebo rtuť, které jsou rovněž toxické pro životní prostředí. Dalším problémem může být bělení chlorem, které může přispívat ke vzniku dioxinů a furanů v tamponech.

Rtuť🌡, dle studie z roku 2019, negativně ovlivňuje lidskou reprodukci👩‍❤️‍💋‍👨 a působí na reprodukční a endokrinní systém. Údaje naznačují, že expozice rtuti u myších🐭 samic může vést k jejímu hromadění ve vaječnících. To může způsobit změny v reprodukčním chování a přispět k neplodnosti.

Dle jiné studie z roku 2019 byla pozorována souvislosti mezi používáním tamponů a zvýšenými hladinami biomarkerů rtuti a oxidačního stresu. Výsledky naznačují, že tampony mohou být zdrojem chemických🧑🏻‍🔬 látek, se kterými mohou souviset zdravotní🏥 následky.

 

Verra tým💕

 

Seznam použité literatury:

Singh J,. Tampon use, environmental chemicals and oxidative stress in the BioCycle study. Environ Health. 2019 Feb 11;18(1):11. doi: 10.1186/s12940-019-0452-z. 

Magda Carvalho Henriques,. Exposure to mercury and human reproductive health: A systematic review, Reproductive Toxicology, 2019, ISSN 0890-6238, https://doi.org/10.1016/j.reprotox.2019.02.012.

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů