Proč je důležité kojit?

Diana Herbsová

Publikováno: 15 března, 2022358 slovcca. 1,8 min. čtení

Mateřské mléko🥛 je unikátní zdroj výživy, který obsahuje všechny důležité nutrienty zajišťující zdraví, růst a vývoj miminka👩🏼‍🍼. Nemůže být plně nahrazeno jinou stravou, obsahuje protizánětlivé látky a mnoho antioxidantů chránící miminko proti patogenům – vitaminy C a E působí proti oxidativnímu poškození🔫 tkání. Další potřebnou součástí mateřského mléka jsou protilátky, které bojují🤺 proti běžným dětským onemocněním. Sekreční protilátka IgA se vyskytuje na sliznici, nosu👃🏻, krku, trávicího traktu a uší👂🏻, kde brání🛡 vstupu infekce do těla. Snižuje intenzitu onemocnění respiračního🫁 a močového traktu, průjmu, zánětu středního ucha nebo bakteriální meningitidy.

Kojení je asociované s vyšší úspěšností dětí a dospívajících v inteligenčních testech🧠. V prvním roce života mozek miminka prochází rychlým vývojem, který je ovlivněn nutričními faktory mateřského mléka. Benefity kojení lze vysvětlit živinami a bioaktivními faktory, jež chybí v kojenecké výživě.

Kojení také prospívá maminkám🧍🏻‍♀️, pro které je prevencí proti rakovině prsu a vaječníků, dále mohou snížit riziko cukrovky🍬 druhého typu a zlepšit rozestupy mezi porody.

WHO stanovuje délku kojení alespoň na 6 měsíců, kdy se snižuje riziko rozvoje gastrointestinálních infekcí, astmatu a zvyšuje prevenci rozvoje dětské obezity🍫 a diabetu. Také může být asociován se sníženými koncentracemi cholesterolu v séru.

Pokud máte to štěstí a můžete kojit, užívejte si ho!😊

Verra tým💕

Seznam použité literatury:

ALIMORADI, Foad, et al. An overview of importance of breastfeeding. J Compr Ped, 2014, 5.2: e14028.

VICTORA, Cesar G., et al. Breastfeeding in the 21st century: epidemiology, mechanisms, and lifelong effect. The lancet, 2016, 387.10017: 475-490.

BROWN, Belfort M. The Science of Breastfeeding and Brain Development. Breastfeed Med. 2017;12(8):459-461. doi:10.1089/bfm.2017.0122

https://www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab_1

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů