Poporodní bonding

Diana Herbsová

Publikováno: 29 března, 2022334 slovcca. 1,7 min. čtení

Termín „bonding“ mnoho z vás jistě už slyšelo, co ale přesně znamená?

Bonding (z ang. připoutání) je podle definice proces utváření emocionální a láskyplné❤️ vazby mezi rodiči a miminkem👨‍👩‍👧‍👦. Formuje se v raných fázích života miminka🤰🏻a považuje se za podstatný, protože může sloužit jako prototyp pro utváření vztahů v pozdějším životě 👵🏻. Dle studií také může ovlivnit sociální, emocionální a kognitivní vývoj dítěte. Bonding dává miminkům pocit bezpečí 👨🏻‍🍼, rodičům 👨‍👧zase pocit propojení s novým členem rodiny. V případě vazby matka-dítě dochází k touze poskytnout miminku teplo, pohodlí, jídlo🍼 a ochranu🧑🏼‍🍼.

Za tímto chováním stojí neuroendokrinní hormon oxytocin a monoamin dopamin. Zatím není známo, jak a kde přesně oxytocin působí. Oxytocinové receptory jsou široce rozšířeny a oxytocin plní současně několik dalších funkcí, proto je složité určit přesný mechanismus vzniku mateřského chování.

Kontaktem „kůži na kůži“ mezi maminkou a miminkem se posiluje💪🏻 mateřské chování. Dochází k lepší poporodní adaptaci a kardiorespirační 🫀stabilitě miminka, snazšímu přisátí k prsu🍼 a rychlému nástupu laktace. Rovněž se snižuje poporodní krvácení🩸 a pláč miminka. Raný kontakt maminky, tatínka nebo jiné blízké osoby se považuje za základ kvalitní poporodní péče🙏🏻.

Verra tým💕

 

Seznam použité literatury:

Daglar, Gulseren, and Naim Nur. “Level of mother-baby bonding and influencing factors during pregnancy and postpartum period.” Psychiatria Danubina 30.4 (2018): 433-440.

Douglas, Alison J. “Baby love? Oxytocin-dopamine interactions in mother-infant bonding.” Endocrinology 151.5 (2010): 1978-1980.

Kennell, John, and Susan McGrath. “Starting the process of mother–infant bonding.” Acta Paediatrica 94.6 (2005): 775-777.

Mrowetz, Michaela, Peremská, Marcela. “Podpora raného kontaktu jako nepodkročitelná norma – chiméra, či realita budoucnosti?.” Pediatrie pro praxi. (2013), roč. 14, č. 3, s. 201-204. ISSN: 1213-0494; 1803-5264

 

 

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů