Publikováno: 18 ledna, 2022370 slovcca. 1,9 min. čtení

Otužování je v posledních letech na vzestupu. Jak je to ale s otužováním v těhotenství? 

Existuje mnoho benefitů, které jsou s otužováním spojené. Jsou to například zlepšení nálady🙋🏻‍♀️, zvýšení energie☀️, libida nebo rychlejší zotavování se po cvičení🏃🏼‍♀️. Otužilci také mívají méně stresu a pevnější zdraví🫀. Tyto informace mohou být lákadlem pro nastávající maminky, protože stres může negativně ovlivnit porod. 

Ve studii Lea Gundle et al. prezentovali hypotézu, že ženy, které se pravidelně otužují, mohou očekávat lepší porodnické výsledky oproti těm, které se neotužují. Zároveň tvrdí, že plavání 🏊🏻‍♀️ve studené vodě je významnou fyziologicky stresující událostí, která může (při dodržování pravidelnosti) mírnit stres. Výsledky studií ukazují, že chronický stres negativně ovlivňuje porodní váhu miminka (< 2500 g) a předčasný porod (méně než 37 týdnů). 

Možné vysvětlení zkráceného gestačního věku a snížené porodní váhy můžeme najít v literatuře. Množství studií uvádí, že vysoké hladiny hormonu uvolňujícího kortikotropin (hormon zodpovědný za uvolnění kortizolu, stresového hormonu) jsou asociované s předčasným porodem. Předpokládá se, že vysoké hladiny hormonu uvolňujícího kortikotropin, mohou zvyšovat placentální syntézu prostaglandinů, a tudíž předčasně zahájit porod. 

A jaká jsou negativa otužování? Mohou zde být rizika spojená s plaváním v kontaminované vodě🦠, například kvůli možnému výskytu leptospiry (původce leptospirózy) a dalších agens způsobujících gastroenteritidu💩. 

Autoři došli k závěru, že plavání ve studené vodě, které nezpůsobuje diskomfort, bolest ani zmatenost a předchází se hypotermii, by nemělo být rizikové pro těhotenství. 🙌🏻

Váš Verra tým💕

 

Seznam použité literatury:

Gundle, L., & Atkinson, A. (2020). Pregnancy, cold water swimming and cortisol: The effect of cold water swimming on obstetric outcomes. Medical Hypotheses, 144, 109977. doi:10.1016/j.mehy.2020.109977