Otázky z online poradny s MUDr. Radkou Bažantovu na téma Příprava na těhotenství

Diana Herbsová

Publikováno: 9 listopadu, 20211324 slovcca. 6,6 min. čtení

Na co by žena měla myslet, pokud se rozhodne otěhotnět ? 🤰🏼

V dnešní době je téma těhotenství a početí velmi citlivé. Stále více žen, potažmo párů 👩‍❤️‍👨se potýká s potížemi a jejich cesta za miminkem může být velmi dlouhá. Pojďme si připomenout, co vše můžeme udělat pro to, abychom eliminovali co nejvíce negativních vlivů, které nám na cestě za miminkem 🤱mohou komplikovat život.

V první řadě bychom si měli dát pozor na životosprávu. 🥗Vyvážená strava, stop kouření 🚬a abstinence od alkoholu🍷 je naprostým základem. Tělo potřebuje sílu, aby mohlo přivést na svět malý zázrak. Kouření, alkohol a nezdravá strava 🍟ženské tělo oslabuje a ovlivňuje přirozené pochody organismu. To se netýká jen ženy, ale samozřejmě i partnera. Zapojte ho do aktivní přípravy na miminko.

Se životosprávou souvisí také přísun živin, které zajistí tělu kompletní zásobení všech mikro i makronutrientů potřebných pro zdárný vývoj miminka. Verra Komplex💊 je svým složením vhodný k užívání již v procesu plánování početí a to i půl roku až rok dopředu.

Dále se zaměřte na pravidelný a přirozený pohyb. 🚶‍♀️Zlepší Vaší kondici, což oceníte jak v těhotenství, tak při porodu.

Dalším krokem před početím může být i preventivní návštěva zubního lékaře, praktického lékaře🩺 a gynekologa. Ujistěte se, že je vše v pořádku. Věřte, že při prvotrimestrálnich nevolnostech je vrtání stoličky to poslední, co byste si přála zažít.

Pokud jste zdravé a plánujete první miminko, zkuste “nepočítat” a “nekalkulovat”. Naše psychika je mocná. 👩‍❤️‍👨Berte stále sex jako radost a ne jako povinnost, protože máte plodné dny.

 

Na vaše nejčastější otázky odpovídá MUDr. Radka Bažantová:

  1. Trpím Leidenskou mutací, na co si mám dávat pozor, jaká vyšetření vyžadovat a jaká jsou rizika?

MUDr. Radka Bažantová: Ve většině případů probíhá těhotenství u žen s Leidenskou mutací bez větších obtíží. Může být vyšší riziko potratu a dalších komplikací, jako je vysoký krevní tlak nebo předčasné odloučení placenty. Proto je třeba být sledována odborníkem (hematologem) po celou dobu těhotenství. Je důležité provádět pravidelné kontroly parametrů srážlivosti krve a na základě výsledku Vám poté lékař předepíše terapii, krev se naředí a předejde se tím případnému potratu. To je důležité zejména v prvním trimestru. Zařaďte také pravidelný pohyb (alespoň každodenní procházku), zabrání se ním otékání nohou – stagnace krve v dolních končetinách zvyšuje riziko vzniku sraženiny. Hlídá se i datum porodu, ženy s Leidenskou mutací by neměly přenášet. Pravidelné kontroly u lékaře, hematologa, potom pokračují i v šestinedělí.

 

  1. Kojím a chtěli bychom další miminko, ale zatím se nám nedaří. Ovulační testy mi vychází negativně i přes pravidelnou menstruaci.

MUDr. Radka Bažantová: Obecně dochází po porodu k hormonálním změnám, klesají hladiny progesteronu a estrogenu a obnovuje se činnost gonadotropinu. Tím se spustí normální hormonální cyklus, tomu však zabraňují hormony odpovědné za laktaci – oxytocin a prolaktin. Prolaktin potlačí v mozku hormon, který stimuluje vaječník k ovulaci. Kojení u Vás tedy může blokovat onu ovulaci. Čím je množství prolaktinu v těle vyšší (pokud pravidelně a dlouho kojíte), tím je nižší pravděpodobnost ovulace. Přirozené mechanismy se potom navracejí od příkrmů, ale i to může trvat minimálně 6 týdnů. Byla bych tedy trpělivá, doplňovala bych potřebné nutrienty, užívala si miminko a netlačila na sebe.

 

  1. Jak ovlivnit uhnízdění embrya při IVF (in vitro fertilizaci)? Verru beru už více jak měsíc.

MUDr. Radka Bažantová: Doplňování vitaminů a mikronutrientů formou Verra Komplexu chválím a dále bych pokračovala. Doba pro dostatečnou suplementaci je individuální. Dále bych doporučila pravidelný pohyb (alespoň procházku).

 

  1. Je lepší před otěhotněním úplně omezit alkohol? Jaký má vliv na samotné otěhotnění?

MUDr. Radka Bažantová: Na otěhotnění má vliv celkový životní styl budoucích rodičů. Pokud budete jíst pestrou a vyváženou stravu, mít pravidelný pohyb, doplňovat vitaminy a mikronutrienty, pak by neměl alkohol v rozumné míře vadit. Rozhodně bych doporučila při plánování miminka alkohol omezit. Nestresujte se ale tím, když si dopřejete dvě skleničky vína do týdne.

 

  1. Čím utlumit celodenní „ranní“ nevolnost? Zázvor mi pomáhá jen trochu a občas…

MUDr. Radka Bažantová: Zkusila bych Verru Klidné & Pohodové těhotenství. Obsahuje laktobacily z fermentované sóji, které pozitivně ovlivňují trávení, i imunitní systém maminky i miminka. Je třeba ji ale užívat minimálně 2 měsíce.

 

  1. Na co se mám před těhotenstvím zaměřit z hlediska ženského těla? (Pravidelně chodím na zubní prohlídky a posiluji pánevní dno)

MUDr. Radka Bažantová: Mimo zubní prevence a dentální hygieny, jak píšete, bych doporučila navštívit svého praktického lékaře, ke kterému bychom všichni měli chodit každé dva roky na preventivní prohlídku. Na základě krevních testů zhodnotí, mimo obecných parametrů, jako jsou krevní obraz – kontrola chudokrevnosti, zánětlivé markery – ukazatele zánětu a vyšetření funkce ledvin, i hodnoty hormonů štítné žlázy. Především ty je důležité mít před těhotenstvím v pořádku. Laboratorně se hodnotí i glykemie – hladina cukru v krvi. Lékař změří krevní tlak a EKG.

Pravidelným pohybem a pestrým jídelníčkem s dostatkem vlákniny pečujete o pravidelnou stolici, čímž je možné ovlivnit obtíže s vnitřními hemoroidy. Dále je na místě doplnění potřebných vitamínu a mikronutrientů.

 

  1. Mohla byste mi, prosím, doporučit, čím podpořit ovulaci?

MUDr. Radka Bažantová: Doporučila bych pestrý jídelníček s omezením rafinovaných cukrů a pravidelný pohyb (alespoň procházky). Z výživových doplňků bych s klidným svědomím doporučila Verra Komplex Plodnost & Těhotenství. Obsahuje všechny důležité živiny v aktivní formě s maximální vstřebatelností. Neobsahuje žádné alergeny a žádná zbytečná aditiva, která by Vás a v budoucnu i miminko v bříšku zatěžovalo.

 

  1. Kdy je dobré začít připravovat své i partnerovo tělo na početí (přestat kouřit, pít kávu, alkohol…)

MUDr. Radka Bažantová: Je dobré začít se připravovat 3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Zde bych ale poznamenala, že čím dřív se přestane kouřit a omezí se alkohol (není třeba úplné abstinence) tím pro zdraví lépe :-).

 

Děkujeme mnohokrát MUDr. Radce Bažantové za skvělé odpovědi a těšíme se zase příště na našem instagramu.

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů