Otázky z online poradny s MUDr. Radkou Bažantovou na téma PCOS

Diana Herbsová

Publikováno: 18 října, 20211310 slovcca. 6,6 min. čtení

Online poradna na téma Syndrom polycystických ovarií

Syndrom ovlivňující plodnost až 10% žen je komplikovaným endokrinním onemocněním. Diagnostika tohoto onemocnění probíhá většinou v reprodukčně aktivním věku a odhalí se, když žena přijde do ordinace lékaře kvůli řešení problému s otěhotněním. Toto onemocnění je úzce spojeno s inzulínovou rezistencí.

Zasahuje do reprodukčního zdraví ženy, do metabolické kondice a také ovlivňuje psychosociální oblast. Klinicky se projevuje velmi různorodě, avšak některé znaky jsou pro něj typické. Hovoříme o hyperandrogeních projevech (akné, mužský typ ochlupení, zvýšená tvorba mazu), infertilitě (úplná či částečná ztráta mensturace🩸, anovulace, nepravidelný cyklus), metabolických poruchách (diabetes🍰🍩, obezita).

Co je příčinou tohoto onemocnění v podstatě není známo, nicméně za prvotní článek se považuje právě inuzulín🧪, který je produkován ve zvýšené míře. Hyperinzulinémie (vyšší hladina inzulínu v krvi) zapříčiňuje i následnou zvýšenou tvorbou androgenů. Vlivem androgenů dochází k výše zmíněným projevům. Léčba tohoto onemocnění je komplikovaná, nicméně otěhotnět není nemožné. Za podpůrné nástroje se považují režimová opatření jako např.: snížení váhy, zvýšení pohybové aktivity🤸‍♀️, stop kouření🚬, kvalitní spánek 😴atd., která zlepší inzulinovou rezistenci. Existuje i další možnost, jak ovlivnit citlivost tkání na inzulín. Myo-inositol (obsažený ve Verra Komplexu) se považuje za tzv. inzulinový senzitizátor a pomáhá tak ke stimulaci zrání oocytů (vajíček). Suplementací myo-inositolu dochází k normalizaci menstruačního cyklu, k navození ovulace, zlepšení projevů hyperandrogenismu a v neposlední řadě zlepšuje inzulinorezistenci a metabolické projevy jí provázející. To vše má za následek zvýšení šance na otěhotnění. A co víc? Myo-inositol nevykazuje nežádoucí učinky a nejsou zjištěny žádné kontraindikace.

Na vaše nejčastější otázky odpovídá MUDr. Radka Bažantová:

  1. Může tento syndrom způsobovat potraty?

MUDr. Radka Bažantová: Obecně je tento syndrom spojován se zvýšeným rizikem spontánního potratu. Chtěla bych ale upozornit, že to bývá častěji u žen s inzulinovou rezistencí a obezitou. Důležitou prevenci je tedy redukce hmotnosti a úprava jídelníčku.

  1. Jaké výživové doplňky doporučujete při této diagnóze?

MUDr. Radka Bažantová: Jednak bych doporučila pestrý jídelníček s omezením rafinovaných cukrů. Z výživových doplňků bych s čistým svědomím doporučila Verra Komplex Plodnost a těhotenství. Obsahuje všechny důležité živiny v aktivní formě s maximální vstřebatelností. Pro diagnózu PCOS je důležitý obsažený Myo-inositol, který pomáhá ke stimulaci zrání vajíček, normalizaci menstruačního cyklu, navození ovulace, v neposlední radě mírní metabolické projevy inzulinorezistence.

  1. Jak lze podpořit při PCOS dozrání dominantního folikulu a následné uvolnění?

MUDr. Radka Bažantová: Doporučila bych suplementaci Myo-inositolem, který pomáhá ke stimulaci zraní vajíček, napomáhá normalizaci menstruačního cyklu, navození ovulace. Společně s ním je důležité doplňovat kyselinu listovou.

  1. Nějaký čas mi menstruace chodí +/- pravidelně a potom mešká i měsíc a musím na injekci. Dají se ovlivnit polycystická ovaria i jinak než hormonální léčbou?

MUDr. Radka Bažantová: Důležitý je pestrý jídelníček a dostatek pohybu. Dále bych doporučila suplementaci Myo-inositolu, který pomáhá ke stimulaci zraní vajíček, k normalizaci menstruačního cyklu (mohlo by tedy pomoci i Vašemu nepravidelnému menstruačnímu cyklu), navození ovulace. Dále bych doporučila kyselinu listovou. Vše potřebné v maximálně vstřebatelné formě je obsaženo ve Verra Komplexu Plodnost a Těhotenství.

  1. Proč ženy s PCOS častěji potrácejí a dá se tomu předejít?

MUDr. Radka Bažantová: PCOS je syndrom se širokým spektrem manifestací. Nejčastěji je spojován s obezitou a inzulinovou rezistencí a právě ta je dle studií nejspíše i důvodem zvýšeného počtu spontánních potratů. Prevencí je tedy úprava životního stylu s pestrým jídelníčkem s omezením rafinovaného cukru a dostatkem pohybu vedoucí k redukci váhy a úpravě inzulinové rezistence.

  1. Existuje něco jako lehčí forma PCOS? Mám některé příznaky, ale ne jasné PCOS.

MUDr. Radka Bažantová: PCOS má opravdu širokou škálu manifestací. Ne všechny ženy s touto diagnózou mají cysty na vaječnících, a ne všechny ženy, kterým se cysty na ultrazvuku prokáží mají PCOS. Je to jeden z možných projevů. Obecně se postupuje podle tzv. Rotterdamských kritérií: kde se pohlíží na pravidelnost menstruačního cyklu (ovulace/anovulace), sonografii vaječníku, laboratorně prokázanou zvýšenou koncentraci mužských pohlavních hormonů s možnými klinickými projevy (nadměrné ochlupení, padání vlasů), další specifická vyšetření krve. PCOS je často spojován s inzulinovou rezistenci a obezitou. Proto je také na místě vyšetřit glykémii.

  1. Dalo by se říct, že je PCOS civilizační choroba a souvisí s dnešním životním stylem?

MUDr. Radka Bažantová: Etiologie onemocnění stále nebyla úplně objasněna. Částečně  hrají roli dědičné faktory, nejvíce se ale podílí nadváha či obezita – tedy vlivy zevního prostředí.

  1. Při poslední kontrole mi pan doktor objevil cystu 3 cm velkou. Co mohu dělat při problémech s početím (snažíme se více než rok)? Mohou být cysty a akné, které se mi v posledním 3/4 roce objevily, projevem PCOS?

MUDr. Radka Bažantová: Dle Vaší zprávy jsem pochopila, že cystu jste měla jednu a nyní poprvé, je to tak? Menstruační cyklus máte pravidelný? Brala jste před začátkem snažení o miminko hormonální antikoncepci? Nepřibrala nebo naopak nezhubla jste poslední dobou? Obecně samotná cysta pro diagnózu PCOS nesvědčí. Záleží také na poloze cysty, bylo by dobré ji po čase zkontrolovat, zda neroste. Cysta se může objevit u každé z nás, může zůstat, ale může také odejít s následující menstruací. Na početí nemusí mít vůbec vliv.

  1. Pokud mám podezření na PCOS, mohu pro své zdraví něco udělat sama? (Suplementy, na co si dát pozor a co podpořit…)

MUDr. Radka Bažantová: Doporučila bych pestrou stravu s omezením rafinovaného cukru, dostatečný spánek, pravidelný pohyb – stačí i každodenní procházky, fyzioterapii na uvolnění často stažených svalů pánevního dna, kde se nám ukládá stres, doplnit také potřebné živiny.

  1. Mohu mít PCOS, i když mám ovulaci a naopak? Minuly měsíc mi lékař našel cystu (to jsem ovulaci neměla) a v tomto měsíci již ano.

MUDr. Radka Bažantová: Jednou za čas u každé ženy proběhne cyklus anovulační, je to naprosto normální. Důležitý je fakt, že nyní proběhla.

Děkujeme mnohokrát MUDr. Radce Bažantové za skvělé odpovědi. Na další online poradnu se můžete těšit v obvyklý čas, a to ve čtvrtek 21. 10. 2021 od 17–19 h na našem instagramu.

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů