Jak funguje těhotenský test?

Diana Herbsová

Publikováno: 23 srpna, 2022387 slovcca. 1,9 min. čtení

Těhotenské testy detekují hormon lidský choriový gonadotropin (hCG), který se začíná tvořit přibližně 6 dní po početí. Pokud jsou správně dodrženy pokyny v návodu, domácí těhotenské testy jsou obvykle přesné. Pozitivní výsledek testu je téměř jistě správný. Negativní výsledek je spolehlivý méně. Může být proveden příliš brzy nebo být ovlivněn některými léky. Moč by neměla být odebrána po vypití velkého množství tekutin💧, protože zředěný vzorek může vést k falešně negativnímu výsledku testu. Krev v moči naopak může způsobit výsledek testu falešně pozitivní. hCG je primárně katabolizován v játrech a asi 20 % je vylučováno močí. Podjednotka hCG je degradována v ledvinách na jádrový fragment, který se měří pomocí testů hCG v moči🚽.

Lidský choriový gonadotropin je hormon produkovaný buňkami placenty během těhotenství. Tento hormon stimuluje žluté🟡 tělísko k produkci progesteronu pro udržení těhotenství. Menší množství hCG je produkováno také hypofýzou (podvěskem mozkovým), játry, tlustým střevem a dokonce některými malignitami.

Hladiny hCG se mohou u žen s normálním těhotenstvím značně lišit. Koncentrace hCG v séru a moči exponenciálně stoupají📈 v prvním trimestru těhotenství a během prvních 8 týdnů se zdvojnásobují přibližně každých 24 hodin⏱. Vrcholu obvykle dosahuje kolem 10. týdne těhotenství a poté hladiny klesají přibližně do 16. týdne těhotenství, kdy zůstávají poměrně konstantní až do termínu porodu🤱.

Většina těhotenských testů🤰🏻 může být provedena od prvního dne vynechané menstruace🩸 nebo nejméně 21 dní po posledním nechráněném pohlavním styku👩‍❤️‍👨.

 

Verra tým💕

 

Seznam použité literatury:
Betz D, Fane K. Human Chorionic Gonadotropin. [Updated 2021 Aug 11]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532950/
Doing a pregnancy test – NHS. The NHS website – NHS [online]. Copyright © Crown copyright [cit. 22.08.2022]. Dostupné z: https://www.nhs.uk/pregnancy/trying-for-a-baby/doing-a-pregnancy-test/

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů