Publikováno: 4 září, 2021363 slovcca. 1,8 min. čtení

Je víceméně známé, že v těhotenství by se neměly zbytečně užívat léky, které by mohly ohrozit vývoj plodu. V následujících řádcích jsme pro Vás shrnuli relativně bezpečná léčiva, které těhotná může užít, pokud to její stav vyžaduje. Termínem relativně bezpečná se rozumí užití těchto léčiv po dobu 2-3 dnů. Pokud potíže přetrvávávají, doporučujeme vyhledat lékaře a konzultovat s ním. 

I přesto, že doba covidová trochu změnila význam sousloví “období chřipek”, stojíme takřka před branami času, kdy je výskyt respiračních onemocnění zvýšený. Proto považujeme za důležité se tomuto tématu věnovat, aby Vás případně nic nezaskočilo. Co si tedy těhotná může vzít, když má chřipku? 

Horečka

Co se horečky (>38st) týče, tam je lékem volby účinná látka paracetamol. Obecně platí, že vysoká teplota je větším rizikem pro plod, než správné léčivo podané ve správný čas po správnou dobu. Paracetamol se považuje za bezpečný ve všech trimestrech těhotenství. Lze užít na bolest, či horečku. Nezapomínejte na to, že by měl být užíván co nejkratší možnou dobu a v co nejnižší učinné dávce. Maximální denní dávka u těhotné je 2-3g paracetamolu (4-6 tablet). 

Pozor na Ibuprofen! Ten je povážován za nevhodný při plánování početí, v prvním trimestru a v druhém trimestru z důvodu zvýšeného rizika potratu či vzniku srdečních malformací. Ani ve třetím trimestru se užívání tohoto léčiva nedoporučuje. U plodu může ibuprofen ve třetím trimestru zapříčinit předčasné uzavření ductus arteriosus, či selhání ledvin. U matky by mohl prodloužit poporodní krvácení, či prodloužit až opozdit porod samotný. 

PharmDr. Michaela Houserová