Hořčík v těhotenství

Diana Herbsová

Publikováno: 5 října, 2021604 slovcca. 3 min. čtení

Hořčík v těhotenství

V těhotenství je více než kdykoliv jindy kladen důraz na příjem všech důležitých vitamínů a minerálů. Mezi nejdůležitější minerály řadíme vápník, hořčík, železo a jód. Dnes bychom se rádi zaměřili na jeden z nich a to z toho důvodu, že jeho nedostatek můžete velmi snadno sama odhalit a eventualně doplnit.

Hořčík je látka důležitá pro optimální činnost svalů, nervů, metabolismu glukosy a pro správnou stavbu kostí. Mimo to mírní napětí a stres. Jeho nedostatek se často projevuje křečemi, podrážděností, nespavostí, špatným trávením (zácpou). V období těhotenství hraje významnou roli ve vývoji dítěte, a to například při dělení buněk.

Protože je hořčík tak důležitým minerálem pro správné fungování našeho těla, je mnoho přírodních zdrojů, které magnesium obsahují. Najdeme ho například v banánech, ořechách, celozrnném pečivu či zelené zelenině.  Vyvážená a zdravá strava tak obvykle zajistí dostatečný příjem přírodního hořčíku a není tak potřeba suplementovat. Nevýhodou dnešní doby je fakt, že konzumujeme velké množství průmyslově zpracovaných potravin, ve kterých je obsah hořčíku zastoupen velmi nepatrně. Také například vařením, se množství hořčíku v potravinách snižuje. To vše je důvodem, proč se v populaci čím dál tím více objevuje nedostatečný příjem esenciálních minerálů z potravy. Dalším důvodem nizkých hladin hořčíku může být cukrovka či kouření cigaret.

Kolik hořčíku by tedy těhotná žena měla přijmou denně? Referenční hodnota přijmu (RHP) udává příjem 310mg hořčíku denně.

Ideální volbou, jak přirozeně doplňovat horčík je strava bohatá na tento minerál. Zmíněný banán obsahuje cca 30mg hořčíku ve 100g, špenát obsahuje dokonce 80mg ve 100g, para ořechy 380mg ve 100g.

Pokud se rozhodnete suplementovat hořčík jako doplněk stravy, pak berte ohled na vazbu, ve které se v přípravku hořčík objevuje. Existuje totiž mnoho forem, které jsou na trhu dostupné a liší se vstřebatelností a využitelností samotného hořčíku. Mezi ty nejčastější patří citrát, laktát a oxid. Pokud bychom měli vybrat z těchto tří, pak dobrou volbou bývají citrát a laktát. Jsou dobře dostupné, vstřebatelné a jsou poměrně hojně doporučované. Narozdíl od oxidu, který je levnou variantou v multivitamínových přípravcích. Využitelnost hořčíku ve vazbě s oxidem je však velmi nízká. Na trhu se objevuje i glycinát či bisglycinát, který je svojí biodostupností v organismu řazen k nejlepším formám hořčíku vůbec.

PharmDr. Michaela Houserová

 

Firoz M.,Graber M.,Bioavailability of US commercial magnesium preparations, Magnes Res, 2001 Dec;14(4):257-62.

Lindberg J.S., [et.al.,] Magnesium bioavailability from magnesium citrate and magnesium oxide, J Am Coll Nutr, 1990 Feb;9(1):48-55.

Morton, A. Hypomagnesaemia and pregnancy, Obstetric medicine vol. 11,2 (2018): 67-72.

Schuette S.A., [et.al.], Bioavailability of Magnesium Diglycinate vs Magnesium Oxide in Patients with Ileal Resection, J Par Ent Nutr., 1994 Sep

Schwalfenberg, G.K., and Stephen J.G.,The Importance of Magnesium in Clinical Healthcare, Scientifica vol. 2017 (2017): 4179326

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů