Couvade syndrom

Diana Herbsová

Publikováno: 18 října, 2022402 slovcca. 2 min. čtení

Couvade syndrom je fenomén pozorovaný již od starověku🏰. Charakterizuje se jako porucha somatických příznaků, kdy se u tatínka objevují různé fyzické příznaky🤕 jako reakce na těhotenství🤰🏻 jeho partnerky. Můžeme jej také nazvat syndromem těhotného otce🫃🏼. 

Podstatné jméno couvade pochází z francouzského slovesa “couver”, španělského “encovar” nebo “Cueva”, což znamená líhnout se🐣, hnízdit🪺 nebo vyvádět mláďata🐥.

Ačkoli bylo zdokumentováno, že Couvade syndrom postihuje všechny rasy a socioekonomické třídy, častěji se vyskytuje u etnických menšin, Afroameričanů a těch, kteří neplánovali těhotenství😯.

Mezi příznaky patří úzkost😰, přibývání na váze, bolesti břicha, zubů🦷, gastrointestinální poruchy, změny spánkového režimu😴, nespavost a snížené libido. 

Příznaky obvykle vrcholí v prvním a třetím trimestru a samovolně odeznívají v období po porodu👨🏻‍🍼.

Vzhledem ke komplexnosti Couvade syndromu jej nelze🙅🏻‍♂️ vysvětlit jediným mechanismem. Pravděpodobně jsou ale na vině hormonální a psychologické aspekty. Existuje několik psychoanalytických teorií, které se Couvade syndrom snaží vysvětlit. Patří mezi ně například úzkost u nastávajících tatínků, marginalizace mužů během těhotenství a porodu a teorie, že přechod k otcovství je vývojovou krizí.

I přestože má tento syndrom silné psychosociální aspekty, dochází také k několika hormonálním změnám v průběhu přípravy na otcovství👨‍👧‍👦. Podobně jako u žen dochází k změnám v chování a hormonálních profilech v reakci na těhotenství.

Dle polské studie z roku 2013 četnost příznaků Couvade syndromu u mužů souvisí s mužskou empatií🙏🏻. Jinými slovy muži, kteří jsou emocionálně citliví nebo mají sklony k úzkostem, mohou fyziologicky prožívat těhotenství svých partnerek, což lze interpretovat jako soucit😌.

 

Verra tým💕

 

Seznam použité literatury:

Piechowski-Jozwiak, B., & Bogousslavsky, J. (2017). Couvade Syndrome – Custom, Behavior or Disease? Frontiers of Neurology and Neuroscience, 51–58. doi:10.1159/000475686

Tess Chase, Adam Fusick & Jaimey M. Pauli (2021) Couvade syndrome: more than a toothache, Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology, 42:2, 168-172, DOI: 10.1080/0167482X.2019.1693539

Kazmierczak M, Kielbratowska B, Pastwa-Wojciechowska B. Couvade syndrome among Polish expectant fathers. Med Sci Monit. 2013 Feb 21;19:132-8. doi: 10.12659/MSM.883791. PMID: 23425940; PMCID: PMC3628883.

Zajímá Vás, kdo stojí za Verrou?

Přečtěte si pár vět o společnosti Verra, a kdo tvoří její tým.

Produkt jako stvořený pro Vás a Vaše miminko.

Když přemýšlíte o miminku. Když se o něj snažíte a když už ho v bříšku máte.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.

Napište nám

Pomocí kontaktního formuláře nám můžete poslat dotaz.

Vložením osobních údajů souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů